نظام سلامتوزارت بهداشت

اجرای فراگیر طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» در سال آینده

 سعید نمکی وزیر بهداشت در همایش تقدیر از دست اندرکاران بسیج ملی فشار خون در مرکز همایش‌های رازی، اظهار داشت: در اجرای برنامه ملی بسیج کنترل فشارخون هدف وزارت بهداشت کنترل فشار خون ۲۰ میلیون نفر بود اما ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر ایرانی ۳۰ تا ۷۰ ساله حضور یافتند و فشار خون آنها سنجش و کنترل شد.

وی ادامه داد: استقبال مردم بی نظیر بود و نشان داد چه مردم نازنینی داریم که در سخت ترین شرایط اقتصادی در برنامه‌های کشوری مشارکت می‌کنند، چقدر مشارکت بین بخشی داریم و چقدر بدبخت هستند کسانی که از منابع بیت المال سوء استفاده می‌کنند.

وزیر بهداشت افزود: سالانه ۳۸۰ هزار مرگ در کشور ثبت می‌شود که ۳۱۳ هزار نفرشان به بیماری غیر واگیر و ۱۰۰ هزار نفر از آنان به فشار خون بالا مبتلا هستند.

نمکی اضافه کرد: با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشار خون هشت میلیون فرد در آستانه ابتلا به فشار خون شناسایی شدند که با درمان دارویی و کنترل فشار خون از بروز سکته, بیماری‌های قلبی و کلیوی آنها در آینده جلوگیری می‌شود.

وی گفت: گرچه هنوز نیاز به تخت بیمارستانی در کشور وجود دارد و به عنوان مثال در حاشیه شهر تهران ۱٫۵ میلیون ایرانی حتی یک تخت بیمارستانی ندارند اما تا کی می‌توانیم تخت بیمارستانی ایجاد کنیم؛ به همین علت, استراتژی اصلی وزارت بهداشت متوقف کردن روند بیماری‌زایی است .

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر این کار را نکنیم توان ارائه خدمت مناسب را نخواهیم داشت؛ زیرا به عنوان مثال در ۳۰ سال گذشته ۵ تا ۱۰ برابر شده است.

نمکی گفت: در این مسیر برنامه اصلی وزارت بهداشت اجرای طرح «هر خانه یک پایگاه سلامت» است که دوره آزمایشی آن در سه استان شروع شده و سال آینده با مشارکت ۲۰ میلیون نفر در کل کشور اجرا می‌شود و به گفته مدیر کل سازمان بهداشت جهانی یک الگوی جهانی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا