پرستارانجامعه سلامت

دستور اکید وزیر بهداشت مبنی بر حذف طرح قاصدک و پرداخت بخشی از معوقات پرستاران تا روز پرستار

دکتر «مریم حضرتی»، گفت:  در روز پنج شنبه هفته جاری و هم‌زمان با میلاد حضرت زینب(س) مراسم جشن بزرگ روز پرستار با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری مانند دو سال گذشته برگزار می‌شود. در جشن روز پرستار همه گروه‌های پرستاری از جمله پرستاران دانشگاه‌ها و مراکزدرمانی دولتی، نظامی، تأمین اجتماعی، خیریه‌ها و شرکت نفت، روسای دانشکده‌های پرستاری، هیئت‌های‌ مدیره نظام پرستاری و… شرکت می‌کنند. این جشن با حضور مقام عالی وزارت  بهداشت و تنی چند از مقامات کشوری برگزار می‌شود.

حذف طرح قاصدک در پرداخت‌های پرستاران

وی به جلسه روز گذشته اعضای شورای‌عالی نظام پرستاری با وزیر بهداشت و معاون کل وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: نتایج این جلسه خبرهای خوبی را برای پرستاران به دنبال داشت. پس از دو سال تلاش معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری، دیروز وزیر بهداشت دستور اکید دادند که طرح «قاصدک» در پرداخت‌های گروه‌های  پزشکی و پرستاری حذف شود.

به گفته معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ، پرداخت‌ها در طرح  قاصدک ظاهراً باید مبتنی بر عملکرد می‌بود اما عملاً پرداخت‌ها در این طرح مبتنی بر درآمد بود نه عملکرد. بنابراین چه پرستاران و چه پزشکان هر کسی که درآمد بیشتری داشت، برداشت بیشتری نیز داشت. بر همین اساس پرستاران خواهان اجرای عدالت و حذف طرح قاصدک بودند که خوشبختانه با دستور اکید وزیر بهداشت این طرح حذف شد.

حضرتی این را هم گفت که باید طرحی مناسبت جایگزین طرح قاصدک شود، البته با توجه به این‌که ممکن است این موضوع مقداری زمانبر شود مقرر شد کارگروهی برای اصلاح نظام پرداخت با مشارکت معاونت‌های پرستاری، درمان، توسعه و معاون کل وزارت بهداشت، هم‌چنین نمایندگان سازمان نظام پرستاری تشکیل و در این مورد بحث شود.

وی گفت: طی دو سال گذشته طرح‌های مختلفی برای نظام پرداخت پرستاران ارائه شد که این طرح‌ها باید در کارگروه مذکور مطرح و در نهایت طرحی مناسب انتخاب و جایگزین طرح قاصدک شود.

پرداخت بخشی از معوقات پرستاران تا روز پرستار

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم‌چنین از دستور وزیر بهداشت برای پرداخت بخشی از معوقات پرستاران تا روز و هفته پرستار خبر داد و درباره‌ پرداخت معوقات پرستاران، گفت: در حال حاضر میانگین معوقه کارانه و اضافه‌کار پرستاران به ترتیب  ۱۲ و ۹ ماه است، البته برخی دانشگاه‌ها در پرداخت‌ها به روز هستند، اما این معوقات در  برخی دانشگاه‌ها به ۱۴ ماه هم می‌رسد.

حضرتی در ادامه صحبت‌هایش با اشاره به برگزاری آزمون جذب پرستاران گفت: این آزمون برگزار شده و اکنون فرآیند جذب ۵۰۰۰ نیروی پرستاری در حال انجام است. این پرستاران برای بیمارستان‌های جدیدالتأسیس جذب و به کار گرفته خواهند شد. همچنین وزیر بهداشت برای جذب ۴۵۰۰ پرستار دیگر در اسفند ماه قول دادند که امیدواریم فرآیندهای آن نیز انجام و این موضوع محقق شود.

پوشش بیمه‌ای مراقبت‌های پرستاری در منزل

وی هم‌چنین از اقدامات انجام شده برای پوشش بیمه‌ای مراقبت‌های پرستاری در منزل خبر داد و گفت‌: استانداردهای خدمتی برای بیماری‌های مزمن و شایع نظیر سکته مغزی، بیماران بستری در آی‌سی‌یو که به مراقبت نیاز دارند، نارسایی مزمن قلب، نوزادان مبتلا به ایکتر، مراقبت‌های تسکینی در سرطان و بیماری‌های انسداد مزمن ریوی (COPD) تدوین شده و مورد تایید معاونت درمان نیز قرار گرفته است. این استانداردهای خدمتی جهت تصویب نهایی به شورای‌عالی بیمه ارسال می‌شود و پس از تصویب در شورای مذکور، برای اجرا ابلاغ سراسری خواهد شد.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این‌باره افزود: پرستاری که در منزل مراقبت ارائه می‌کند باید صلاحیت حرفه‌ای داشته باشد، بر همین اساس همه پرستارانی که در منزل ارائه مراقبت دارند باید صلاحیت علمی، اخلاقی، انضباطی و قانونی داشته باشند و تمام این مباحث کنترل خواهد شد. این موضوع الزامی است که انجام گرفته است. از طرف دیگر تاکنون خدمات پرستاری تنها در بیمارستان تعریف شده بود و استانداردهای خدمات پرستاری در منزل  تعریف نشده بود. در حال حاضر استانداردهای خدمت پرستاری در منزل تعریف و تعیین شده است و به جهت آن که تعرفه آن نیز مشخص شود باید در شورای‌عالی بیمه مورد بررسی و تصویب نهایی قرار گیرد.

حضرتی یادآور شد: حسن دیگر این استانداردهای خدمتی آن است که اگر مسأله قانونی و سوءگیری قانونی پیش آید، قاضی باید بر اساس استانداردهای خدمت قضاوت کند که آیا در خدمت مربوطه از استانداردها عدول شده است یا خیر؟ در مجموع این استانداردها به نوعی حمایت از مردم است و برای نخستین بار در کشور تهیه شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا