تعرفه گذاریسازمانهانظام پزشکینظام سلامت

احتمال دریافت زیرمیزی در صورت عدم جبران تعرفه ها

محسن مصلحی، با اشاره به سلب اختیار تعرفه گذاری از نظام پزشکی طی سال‌های اخیر، افزود: در خصوص تعرفه‌های دولتی و غیردولتی سازمان نظام پزشکی می‌تواند نظرکارشناسی خود را اعلام کند که بر این  اساس شورای عالی نظام پزشکی علاوه بر اظهار نظر کارشناسی در خصوص تعرفه‌ها، بررسی و کارشناسی‌های لازم را در زمینه قیمت تمام شده خدمات انجام و نتایج را به مراجع قانونگذار از جمله شورای عالی بیمه اعلام کرده است.

وی ادامه داد: در دو جلسه اخیر شورای عالی نظام پزشکی ضمن بحث و تبادل نظر در خصوص گزارش کمیسیون تخصصی مشورتی تعرفه و بیمه و بررسی ابعاد اقتصادی و اجتماعی در جامعه، پیشنهادی که برای تعرفه‌های پزشکی سال ۹۹ ارائه شد مبنی بر این بود که جز فنی تعرفه‌ها حداقل مطابق با تورم سالیانه و جز حرفه ای آن مطابق با حقوق و دستمزد  کارکنان افزایش داشته باشد.

مصلحی گفت: در خصوص قیمت تمام شده خدمات نیز طبق مصوبه شورای عالی نظام پزشکی، پس از کارشناسی‌های لازم قیمت تمام شده خدمات به مراجع ذی ربط اعلام شد و تاکنون شورای عالی نظام پزشکی صرفاً بر اساس مباحث  کارشناسی به وظایف قانونی خود عمل نموده است.

دبیر شورای عالی نظام پزشکی تاکید کرد: این شورا بر واقعی شدن تعرفه‌های پزشکی متناسب با قیمت تمام شده خدمات تاکید فراوان دارد زیرا ادامه کار با این وضع میسر نیست و اگر به سمت واقعی شدن تعرفه‌ها حرکت نکنیم، به اجبار شاهد کاهش کیفیت خدمات و همچنین دریافت‌های نامتعارف و حتی تعطیلی برخی از مراکز خواهیم بود.

مصلحی با بیان اینکه شورای عالی نظام پزشکی از نقطه نظرات کمیسیون‌های تخصصی مشورتی خود بهره برده و در صورت تصویب شورا از آنها استفاده می‌کند، اظهار کرد: تاکنون از نقطه نظرات کارشناسی کمیسیون‌های تخصصی مشورتی در خصوص مسائل مبتلا به جامعه پزشکی از جمله مالیات، قیمت تمام شده خدمات، مسائل انتظامی، تبلیغات، آئیننامه‌های مربوط به حوزه پزشکی استفاده زیادی نموده ایم. لذا جایگاه ارکان مختلف سازمان نظام پزشکی کاملاً مشخص بوده و طبق قوانین و مقررات مربوطه؛ به وظایف خود در راستای تسهیل امور جامعه پزشکی عمل می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا