سازمانهانظام پرستاری

دکتر زارعیان: نگاه مسئولان سلامت به پرستاران بیش از آن‌که عالمانه باشد هنرمندانه است

دکتر «آرمین زارعیان» در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری نظام پرستاری تهران با بیان این‌که پرستاران به لحاظ اخلاقی بالاترین سطح و روحیه ایثارگرانه، مهربانی، عطوفت و سایر فضایل اخلاقی را دارند، در ادامه اظهار کرد: هم‌چنین پرستاران واجد مهارت‌هایی برای ارائه مراقبت‌های پرستاری در بالین هستند اما همواره یک موضوع مغفول مانده و آن این‌که پرستاری فارغ از این موارد دارای وجه علمی و آکادمیک است.

وی با بیان این‌که پرستاران دارای بنیان‌های نظری و دانشی مستحکمی هستند، گفت: بر مبنای این بنیان‌هاست که حرفه تشکیل می‌شود پرستاری حرفه است نه شغل.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران تفاوت حرفه و شغل را در مبنا قرار دادن اصول دانشی برشمرد و افزود: مبنای هر دانشی یکسری پژوهش و تحقیق است که توسط پژوهشگران آن حوزه انجام می‌شود دانشمندان هر حرفه‌ای مکلف به انجام پژوهش‌هایی هستند که مبنای آموزش برای دانشجویان است.

دکتر زارعیان با بیان این‌که هم‌اکنون مسئولان نظام سلامت به پرستاری نگاهی معنویت‌گرا دارند تا علمی، در ادامه خاطرنشان کرد: این‌که عنوان می شود پرستاران فرشتگان سپیدپوش هستند اشاره به ماهیت معنوی پرستاران دارد که باید خصایل انسانی در آن‌ها بروز کند اگر بعد علمی پرستاری بارز نباشد با دیگر انسان‌ها تفاوتی ندارند.

وی با بیان این‌که پرستاران علاوه‌بر انسان با اخلاق و با عطوفت عالم هم هستند، گفت: پرستاری هم علم است و هم هنر.

عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری علوم پزشکی ارتش با بیان این‌که از پژوهش‌ها، بنیان نظری هر رشته‌ای ساخته می‌شود، افزود: پژوهش در پرستاری از مقوله‌های مهم در دنیاست و در ۷۰ سال اخیر به پرستاری به عنوان رشته پژوهش‌محور توجه شده است و از ۲۰ دانشمند برتر جهان اسلام ۲ دانشمند از حوزه پرستاری بوده است.

دکتر زارعیان با بیان این‌که هستند پرستارانی فاقد مدرک دکترا اما به پژوهش و تحقیق علاقه‌مندند، تصریح کرد: باید در کنار هر بیمارستان و مرکز درمانی یک مرکز تحقیقات پرستاری وجود داشته باشد تا درباره مراقبت‌های ارائه شده در بالین پژوهش شود و پرستاران بالین با علم روز آشنا شوند البته این پژوهش می‌تواند مربوط به بالین نباشد و در عرصه اجتماعی هم مطرح شود اما در عین حال تأمین‌کننده سلامت مردم است.

وی با بیان این‌که می‌توان از نتایج این پژوهش‌ها در سیاستگذاری‌ها هم استفاده بهینه‌ای کرد، ادامه داد: وجود رفتار و نگاه عالمانه به حرفه پرستاری منتج از پژوهش و تحقیق در حوزه مراقبت‌های پرستاری است.

عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری علوم پزشکی ارتش با بیان این‌که سیاستگذاران سلامت کمتر به این بعد پرستاری توجه می‌کنند، افزود: شاید آن‌ها نسبت به این موضوع یا کم‌اطلاعند و یا ضرورتی برای بیان آن نمی‌بینند و همواره در سخنرانی‌ها از ویژگی هنرمندانه پرستاران یاد می‌شود.

دکتر زارعیان ارائه مراقبت‌های بالینی به مددجو را از وظایف اصلی حرفه پرستاری دانست و گفت: اما در کنار آن پرستاران می‌توانند به پژوهش و تحقیق بپردازند تا پرستاری نظیر هر رشته دیگری در لبه مرزهای دانش حرکت کند.

وی بنیان هر دانشی را آموزشی دانست که برگرفته از نتایج پژوهش و تحقیق در آن رشته است در ادامه خاطرنشان کرد: مراقبتهای پرستاری نظیر هر رشته‌ای باید مبتنی بر شواهد علمی ارائه شود بنابراین باید پژوهش‌محور و تحقیق‌مدار باشد اگر چنین نباشد پرستاری یا پیشرفتی ندارد یا پیشرفت آن بسیار کند است.

رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری تهران با بیان این‌که رشته پرستاری از جمله حرفی است که بیشترین ژورنال‌ها و مجلات معتبر علمی دنیا را دارد، افزود: هم‌اکنون سهم پژوهش‌های پرستاری از کل پژوهش‌های حوزه علوم پزشکی کشور ۲۵ درصد است که این حجم از پژوهش ستودنی است.

دکتر زارعیان با تأکید بر ضرورت وجود مراقبت مبتنی بر شواهد گفت: در این صورت بار نظام سلامت به لحاظ اقتصادی و بیماری کاهش می‌یابد که این اهمیت توجه سیاستگذاران، تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان به این حوزه را می‌رساند.

وی با بیان این‌که نباید به حوزه پژوهش نگاهی فانتزی داشت، افزود: همه تصمیمات باید مبتنی بر شواهد و نتایج پژوهشی متقن باشد در این صورت است که بسیاری از مشکلات در ابعاد فردی، اجتماعی و سلامت کاهش می‌یابد.

عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری علوم پزشکی ارتش با تأکید بر ضرورت تربیت پژوهشگران مجرب یادآور شد: می‌توان با استفاده بهینه از نتایج پژوهش و با کاربردی کردن آن پاسخ بسیاری از مشکلات بالین را در نتایج پژوهش‌ها جستجو کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا